Učiliště bylo ve věznici založeno před třemi lety. Jindřich Kučera, který je nyní ve výkonu trestu potřetí, v Jiřicích studuje i přesto, že už má jeden výuční list v oboru kuchař-číšník. "Člověk si může vymalovat doma, pomoct rodině i něco si vydělat," řekl. Na svobodě pracoval hlavně v zahraničí, získat práci v Česku je podle něj problém. Největší problémy studentům dělá matematika, nejvíce je baví praxe. "Přihlásil jsem se kvůli tomu, abych si venku mohl trochu líp zařídit život a hlavně kvůli tomu, abych se tady neválel a dělal něco pro sebe," řekl novinářům další vězeň Roman Kondáš.
Podle ředitele školy Jana Beera už někteří propuštění absolventi vězeňského učiliště pracují. "Máme například žáky, kteří pracují v jedné v malířské firmě, jeden tam dělá předáka. Jiný studuje nástavbové studium, pracuje v zahradnické firmě a dodělává si maturitu. Jeho cílem je absolvovat vysokou školku a dělat tady učitele odborného výcviku," řekl. Někteří absolventi se ale také zpět do vězení vracejí. "Zatím je to asi půl na půl, což je velký úspěch. Běžně když člověk opustí věznici, tak recidivita je daleko vyšší," dodal.
Vězni před přijetím ke studiu musí absolvovat motivační pohovor. Vedení školy zjišťuje, jestli například nechce studovat pouze kvůli výhodám, které to obnáší. "Snažíme se eliminovat ty, kteří chtějí studovat jen kvůli tomu, že by podle vězeňských pravidel dostávali třeba přídavek na jídlo, což je čtvrtka chleba a pět až deset deka salámu," uvedl Beer.
Podle náměstka generální ředitele vězeňské služby ČR Pavla Horáka ti vězni, kteří jsou propuštěni krátce před dokončením školy, mohou dostudovat dálkově. Vězni v ČR studují manuální obory jako truhlářské, zahradnické, stavební práce nebo kovovýroba.
Zahájení školního roku ve věznici Jiřice se zúčastnila i ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. "Myslím, že je to velice užitečná věc, potože lidé kteří opouštějí vězení mají obrovské problémy vrátit se do normálního života a na trh práce. Často sklouzávají zpátky na dráhu, která končí ve vězení," uvedla.
Odborná učiliště jsou součástí několika tuzemských věznic. Ve Středočeském kraji se mohou vězni vzdělávat například také ve Vinařicích na Kladensku.
zdroj: ČTK