Nová škola pro 1600 dětí by se měla kolaudovat v lednu 2014, dokončit by se měla až v roce 2016. Příští rok už ale chtějí radní začít muzeum plánovat. Jednou z variant je zrekonstruovaný prostor poblíž městského úřadu, kde se nyní učí několik tříd dětí. Ty už by měly od ledna jít do nové školy. "O muzeu přemýšlíme, máme stoletou vojenskou historii, bylo tady pět armád. Rakouská, československá, wehrmacht, sovětská, znova československá. Mělo by to mapovat vývoj Milovic, které se vyvíjely celkově od roku 1820, kdy tady byli rytíři, odkud pochází znak města," řekl Pilc. Náklady na zřízení muzea budou podle něj minimální, protože by mělo být v už zrekonstruované budově.
U městského úřadu také stojí divadlo s 600 místy, které je už několik let zavřené a město uvažuje o jeho rekonstrukci. Náklady na opravu by se podle starosty mohly vyšplhat až k 200 milionům korun. "Je tam problém s topením, bezpečnostními prvky, elektřinou, vzduchotechnikou, všechno je zastaralé a musí se to obměnit. Je to obrovská investice, musel by nám pomoct stát nebo dotace," doplnil Pilc. Uvažuje se také o tom, že by se divadlo pouze opravilo, ale zanechalo se v původní podobně. Tak by zároveň sloužilo jako muzeum totality.
Milovice jsou podle statistického úřadu nejmladším městem v zemi, na konci roku 2011 byl průměrný věk obyvatel 30,6 roku. Bývalý vojenský prostor opustila sovětská armáda v roce 1991. Od té doby se počet obyvatel téměř zdesetinásobil.
zdroj: ČTK