Ministerstvo letos zkontrolovalo 88 projektů za více než pět miliard korun. Netransparentní výběr dodavatelů našlo u 14 projektů za více než miliardu korun. Kromě Úval budou možná muset ve středních Čechách část dotací vrátit také Veltrusy na Mělnicku, Zdice a Chodouň na Berounsku, Dvory na Nymbursku a Vodovody a kanalizace Nymburk za čističku odpadních vod v Milovicích. Výsledky zjištění MŽP nyní prošetří další úřady
"Losovačky" se často používaly při výběrových řízeních na veřejné zakázky, kde se čerpaly peníze z evropských fondů v rámci OPŽP. Úvaly pracují na rekonstrukci vodovodní sítě za 80 milionů korun a podle starosty Jana Šťastného město u výběru dodavatele postupovalo v mezích zákona. "Dostali jsme vyrozumění, nejedná se o to, že by se měly peníze hned vracet, ale že se to bude prošetřovat. Nejdůležitější bod tam byl ten, že v podstatě selhalo státní notářství. V tom ohledu jsme my nemohli nic podnikat, takže se budeme velice intenzivně bránit," řekl ČTK.
Podle něj "losovačku" zajišťovala externí firma, město by na to se svými úředníky nestačilo. Pokud by Úvaly měly vrátit celou dotaci ve výši 68 milionů korun, vyrovnalo by se to téměř výši jednoho ročního rozpočtu, který je tam kolem 80 milionů. "U tohoto projektu se vylosovaná čísla v testovacím i ostrém provozu naprosto shodovala. Pokud bude orgány činnými v trestním řízení prokázáno spáchání trestného činu, bude projektu odebrána celá dotace týkající se předmětné veřejné zakázky," uvedla mluvčí MŽP Petra Roubíčková.
Přes 32 milionů korun budou možná muset vrátit také obce Zdice a Chodouň na Berounsku, kde peníze putovaly do stavby kanalizace. "Myslíme si, že v té době, když byl povolen tento systém výběru firem, by bylo nespravedlivé teď uvalovat nějaké korekce zpětně," řekl ČTK místostarosta města Zdice Přemysl Landa. Obce budou podle něj pracovat na změně případného rozhodnutí o uvalení korekce právní cestou.
Netransparentní výběrová řízení na dodavatele vodovodních staveb byly podle MŽP také ve Dvorech na Nymbursku nebo v Milovicích na Nymbursku, kde byla žadatelem o dotaci firma Vodovy a kanalizace (VaK) Nymburk. "Podle mého názoru to vše proběhlo v naprostém pořádku, dokonce to šlo i na ÚHOS a na policii, kteří to prošetřovali a nikdo z nich žádné pochybení neshledal," řekl ČTK ředitel VaK Nymburk Tomáš Mach. V dopise, který společnost obdržela od MŽP, podle něj stálo, že i přesto mohlo dojít u výběrového řízení losováním k pochybení a pokud chtějí dotaci využít, mají vrátit deset procent z dotace.
Veltrusy na Mělnicku by podle MŽP mohly vrátit 1,4 milionu korun za realizaci veřejné zeleně u hřbitova. "To si vůbec nedovedu představit, zvlášť, když už tu máme rozjeté další úpravy," řekl MF Dnes starosta Veltrus Richard Kyselý.
Ministerstvo prověřovalo projekty od konce roku 2010 až do konce loňského roku. Kontroloval se způsob výběru dodavatele prostřednictvím elektronického losovacího zařízení v rámci takzvaného užšího výběrového řízení, zda-li nebyl v rozporu se zákonem o veřejných zakázkách. Kontrolu losovacích projektů požadovala už loni Evropská komise. Výsledky zjištění MŽP prošetří Ministerstvo financí ČR, finanční úřady a Úřad pro ochranu hospodářské soutěže.
zdroj: ČTK