Náklady na vybudování parku přesáhly 300 milionů korun, vědci v něm budou mít k dispozici výzkumná a testovací zařízení v hodnotě přes 50 milionů korun. Využijí je k vývoji ekologických, energeticky účinných a bezpečnějších motorů a jejich komponentů.
Veškeré prostory v objektu, kancelářské, výzkumné a laboratorní, budou při zkušebním provozu plně využívány a začnou tam také pracovat zaměstnanci. Jejich nábor trvá už několik měsíců. "Zaměstnanci, kterých by mělo být více než sto, nastoupí v lednu roku 2015," uvedl Soural. Pracovat by tam měli převážně absolventi vysokoškolských technických oborů, případně lidé na doktorandském studiu.
Vědci by se v parku měli setkávat se světovými kapacitami v různých vědeckých oborech, technologické zázemí bude k dispozici i firmám, které se zabývají strojírenstvím. Součástí projektu je i podnikatelský inkubátor. Firmy by tam měly navazovat spolupráci s vysokými školami.
Park vědy se bude skládat z kanceláří, výzkumných pracovišť a laboratoří z oblasti lehkého průmyslu a byl založen ve spolupráci se Strojní fakultou ČVUT, Centrem vozidel udržitelné mobility a Matematicko-fyzikální fakultou Univerzity Karlovy. Nový objekt vzniká vedle už vybudovaného vědecko-technického parku, jehož výstavba za 450 milionů korun skončila před dvěma lety. Vědecko-technický park využívá Strojní fakulta ČVUT společně s podnikatelským sektorem.
Ve Středočeském kraji vzniká několik dalších vědeckých center. Letos bylo zprovozněno výzkumné centrum ČVUT v bývalém areálu Poldi v Kladně. V Dolních Břežanech u Prahy vzniká laserové centrum a ve Vestci u Prahy biotechnologické a biomedicínské centrum.
zdroj: ČTK