Lídrem středočeské ODS pro předčasné volby bude Bendl

Středočeskou kandidátku ODS do předčasných voleb povede krajský šéf občanských demokratů Petr Bendl. Zvolen byl v posledním možném 12. kole hlasování většinou 55 hlasů. Pokud by v něm nebyl nikdo zvolen, o lídrovi kandidátky by rozhodovali členové užšího vedení krajské ODS. Rozhodování o jedničce kandidátky delegátům úterního regionálního sněmu občanských demokratů v Nymburku trvalo 5,5 hodiny. 

Podle Bendla trvalo hlasování dlouho, protože bylo demokratické a nebyly dopředu učiněny žádné dohody o tom, jak budou delegáti hlasovat. "Lidi se rozhodovali sami a to názorové spektrum je ve středních Čechách široké. V dané situaci mě to nepřekvapilo," řekl novinářům Bendl. 
    
Středočeský kraj patří mezi bašty ODS, protože tam většinou mívá společně s Prahou nejúspěšnější volební výsledky. V posledních volbách v roce 2010 občanští demokraté ve Středočeském kraji zvítězili se ziskem 23,87 procenat hlasů. Podle Bendla nemůže mít strana jiné ambice než obhájení těchto pozic. "Uvědomujeme si, že to bude velmi těžké. Do kampaně musíme jít s pokorou," prohlásil Bendl. Na kandidátce se podle něj objeví úspěšní starostové nebo nové tváře. 
    
Kandidátku, kterou na regionálním sněmu demokraté v kraji vytvoří, bude ještě muset schválit výkonná rada strany. Bendl neočekává, že by tam ještě změny nastaly. "Já bych to rozhodně nedoporučoval, protože hledání té většiny pro nás bylo složité," zdůraznil Bendl. 
    
Jednání regionálního sněmu středočeských občanských demokratů začalo v 16:00. V první volbě proti Bendlovi kandidoval místostarosta Neratovic Tomáš Hrodek. Nominován byl také Jan Skopeček, který je šéfem občanských demokratů na Berounsku a pracoval mimo jiné jako ekonomický poradce bývalého prezidenta Václava Klause, nebo bývalý mluvčí Topolánkovy vlády Martin Kupka. Oba se však kandidatury vzdali a Bendl nezískal ve třech kolech volby nadpoloviční většinu ze 100 delegátů. V dalších dvou volbách a šesti kolech hlasování už se rozhodovalo mezi Bendlem a Skopečkem. Ani jeden z nich však o několik hlasů nezískal potřebnou nadpoloviční většinu hlasů. 
    
Před 21:00 se uskutečnila přestávka v jednání, po které následovalo čtvrté kolo volby, před kterým v kuloárech o podpoře kandidátů jednali šéfové krajských oblastí. Byli mezi nimi i exposlanci Ivan Fuksa, Petr Tluchoř a Marek Šnajdr, kteří se vzdali mandátu, čímž umožnili tehdejší vládě Petra Nečase (ODS) schválení daňového balíčku, s nímž nesouhlasili. Státní zástupci nyní tvrdí, že údajnou předem domluvenou protislužbou pro tuto trojici bylo získání postů ve firmách se státní účastí. Jejich obvinění prozatím zrušilo Nejvyšší státní zastupitelství kvůli rozhodnutí Nejvyššího soudu, že se na jejich jednání vztahuje poslanecká imunita. 
    
Všichni tři jsou členy krajské regionální rady, což je nejužší vedení ODS v kraji. Bendl novinářům řekl, že Tluchoř po skončení regionálního sněmu rezignuje na všechny funkce v ODS. "Měl by zůstat řadovým členem," dodal Bendl. 
 
zdroj: ČTK