JAK V ZIMĚ OCHRÁNIT CHALUPU PŘED NEZVANÝMI HOSTY
Češi stále zůstávají národem vášnivých chatařů a chalupářů. Odpovídá tomu i rostoucí počet rekreačních objektů, kterých je v současnosti více než 400 000. Většina z nich ale zůstává v probíhající zimní sezoně opuštěná, a právě to láká zloděje. Jak se vyhnout nepříjemnému překvapení a vloupání předejít?
Hodně chalupářů navštíví svou chalupu na konci roku a pak do ní zavítá až s blížícím se jarem. To dává zlodějům poměrně snadnou možnost nerušeně loupit. Kromě nenechavců, kteří si objekty vytipovávají a jdou po cenných věcech, se chalupa může stát také terčem tuláků, kteří v zimě hledají místo na přespání. Někteří se jsou schopni zdržet i několik dní a během nich udělat uvnitř domu poměrně velký nepořádek. Pokud na nezvanou návštěvu přijdeme až s časovým odstupem, je pak o to těžší pachatele dopadnout – míra objasněnosti vloupání se u rekreačních objektů pohybuje jen okolo 30 %. Základem by proto měla být především prevence – kvalitním zabezpečením počínaje a chytrými „vychytávkami“ konče.
Pryč s lákadly
Zloději většinou nechodí loupit naslepo – terén si několikrát obhlížejí a vybírají nejlepší cíl. Rozhodování bychom jim neměli ulehčovat. Všechny cennější věci, drobnější elektroniku nebo nářadí se snažíme před zimou odvézt. Pokud to nejde, uklidíme je z dohledu, aby cennosti nebyly vidět ani letmým pohledem skrz okno, a zatáhneme záclony. Větší věci lze přisunout ke zdi, hodit přes ně starou deku nebo je uzamknout do bedny a připevnit ke zdi nebo podlaze odolným systémem typu Tokoz xbox. Venku pak nezapomínáme na kůlny, které často slouží jako odkladiště a postupně se v nich mohou nahromadit poměrně cenné věci, ať už jde o sportovní výbavu nebo zahradní nářadí. V ideálním případě vše na zimu odvezeme, když to nejde, tak alespoň vybavíme kůlnu petlicí se zámkem. Vybíráme takový, který odolá pokusům o vypáčení a vyražení. Čím víc zloději ztížíme práci, tím větší je pravděpodobnost, že si vloupání rozmyslí.
Zamykáme, co se dá
Otočit klíčem v zámku u dveří do chalupy nestačí. Zloději jsou vynalézaví a snadno si najdou jinou cestu, kudy se dostanou dovnitř. U větších chat to jsou třeba nezajištěné dveře do sklepa nebo sklepní okna, jinde zase zadní vchodové dveře. Když všechny zámky vybavíme kvalitní cylindrickou vložkou s bezpečnostní certifikací a na okna přidáme speciální ochrannou fólii, riziko vloupání významně snížíme. Uzamknout bychom měli i přístupovou branku na pozemek a vjezdovou bránu – tady se vyplatí sáhnout po bytelném visacím zámku. Měl by zvládat rozmary počasí s teplotními výkyvy, abychom nemuseli při příjezdu na chatu nejdřív řešit zamrzlý zámek.
Někde pomohou sousedé
Kromě kvalitních zámků, které by měly být samozřejmostí, mohou zloděje odradit i další opatření. Pokud nebydlíme na samotě, poprosíme sousedy, aby během naší nepřítomnosti občas chalupu zkontrolovali a vybrali schránku. Obzvlášť vstřícný soused nám může jednou za čas odházet sníh ke vchodovým dveřím – třeba za drobnou protislužbu během letní sezony. Tím vším podpoříme iluzi obývaného domu, kterou lze doladit ještě světlem s naprogramovaným časovačem nebo fotobuňkou.