"Lidé se na něj chodí dívat, protože je to zajímavé zvíře, výrazně vzácnější než bílí tygři. Nejedná se o nějaké albíny, ale anomálii vyskytující se jen v jedné části Afriky," řekl ČTK šéf zoo René Franěk.
Tamu znamená ve svahilštině sladký, jméno lvíče získalo díky čtenářské soutěži místního deníku a podle Fraňka lvímu mláděti odpovídá. "Když se mu kouknete do očí, když v klidu leží, tak je opravdu sladký. Ale když k němu vejdu do klece, tak jsem pro něj sladký zase já. Při hraní mu z každého oka kouká deset čertů, takže mám občas nějakou modřinu," sdělil Franěk.
Nejlepší náladu prý Tamu má, když je najedený k prasknutí, je odpoledne a teplo. "Samec lva dvacet hodin denně spí a zbývající čtyři hodiny polehává," podotkl Franěk s tím, že Tamu denně sežere tak tři až čtyři kila syrového masa a na rozdíl například od gepardů není vůbec vybíravý. "Sní dokonce i játra nebo ledvinu, čehož se gepard štítí a nechce to," dodal Franěk.
Do budoucna Zoo Chleby počítá s vlastním lvem, na dospělého jedince tam nejsou zatím zařízení, ale počítají s ním za rok nebo za dva. "Určitě tady bude, symbol české státnosti by měl být zastoupen v každé zoologické zahradě," uvedl Franěk.
V zoo Chleby, jediné středočeské zoo a jedné z nejmenších v zemi, chovají více než 50 druhů zvířat. Lákadlem je pro návštěvníky například ochočená gepardice, rodina gibonů a letošní novinkou jsou surikaty. Většina zoologických zahrad spadá pod města, kterými jsou i financovány a dotovány. Zoo Chleby je ale obecně prospěšná společnost a chráněná dílna. Zaměstnává především studenty a postižené. V současné době zde připravují stavbu nové části zoo.
zdroj: ČTK