4 časté zdravotní potíže, které mohou ohrozit vašeho psa
O zdraví svých zvířecích miláčků musíme důsledně pečovat. Mohou je ohrožovat nemoci či zdravotní potíže, které jsou nejen nepříjemné, ale často i životu nebezpečné, jako je například torze žaludku. Pečujte o zdraví svého psa, pozorujte jakékoliv nezvyklé chování a dbejte na kvalitní výživu, která je klíčem k pevnému zdraví nejen lidí, ale i jejich čtyřnohých kamarádů. V následujícím textu se dozvíte o 4 častých potížích, které mohou závažně psy ohrožovat.
Torze žaludku
Velkým zdravotním nebezpečím u psů je zákeřná torze žaludku neboli přetočení či jeho zauzlení. Postihuje především starší psy a velká psí plemena. Torze žaludku je velmi závažná, a pokud se rychle neoperuje, může znamenat i smrtelné nebezpečí. Příznaky jsou často: zrychlené dýchaní, ztuhlé a na dotyk citlivé břicho, pěna u tlamy, nesúpěšné pokusy o zvracení. Pes také mnohdy spočívá v nezvyklých polohách v sedě i v leže. I když si nejste úplně jistí, vždy je dobré vyhledat veterináře, protože u torze žaludku je nejdůležitější včasná a rychlá operace. Abychom torzi předešli, je důležité dodržovat několik pravidel tykající se správného krmení. „Psům dávejte kvalitní granule bohaté na bílkoviny. Dobré je také jídlo rozdělit do tří denních dávek, tím předejdete, že pes bude mít příliš plný žaludek,“ říká odborník na výživu psů a koček Martin Pučálka.
Artróza
Začal se váš pes špatně pohybovat? Nevyskočí na gauč? Nebo mu dělá problém chodit do schodů? Pak je pravděpodobné, že trpí artrózou. Ta patří k nečastějším nemocem kloubů u starších či obézních psů. Artróza se nedá vyléčit, lze ji pouze zmírnit. Důležité je tedy proti ní aktivně i preventivně bojovat, například vhodnými doplňky stravy. Pokud má pes nadváhu, tak je dobré v rámci prevence snížit jeho hmotnost. Podávejte mu například krmiva tipu Light. Pokud má již pes problémy s klouby je důležité ho udržovat v aktivitě, ale přitom ho nepřetěžovat. Vhodné jsou časté, ale kratší nenáročné procházky.
Cukrovka
Počet psů s cukrovkou stále roste a postihuje především nekastrované fenky středního a staršího věku, které mají díky hárání narušenou hormonální rovnováhu. Z plemen jsou náchylní na cukrovku teriéři, jezevčíci či němečtí ovčáci. Jak vypadají příznaky cukrovky? V začátku má pes často žízeň, více jí a díky tomu i tloustne. Nebo je naopak hubený, i když hodně jí. Je unavený, díky nadměrné konzumaci vody nadměrně močí, a může tím pádem nechávat doma loužičky. Psi také mohou začít mít problém se srstí. Občas též může být psovi cítit z tlamy po ovoci. K doktorovi je nutné zajít co nejdříve, aby se cukrovka nedostala do pokročilejšího stádia, kdy pes začíná ztrácet zrak. Cukrovku lze odhalit testem na obsah cukru v krvi či moči. Při včasném odhalení nemoci a správné léčbě i životosprávě se může i pes s cukrovkou dožít normálního věku. „Jídelníček nemocného psa by měl obsahovat lipidy, glycidy, proteiny i vlákninu. Je důležité podávat granule, které mají suroviny s nízkým glykemickým indexem - vhodné jsou třeba i sladké brambory. Nedoporučuje se dávat domácí strava, protože ta mnohdy neobsahuje dostatečné dávky minerálů a vitamínů, které pes potřebuje,“ dodává Martin Pučálka.
Alergie
Lidé si velmi často mylně domnívají, že psi mají alergii na granule jako celek. Ve skutečnosti se může jednat o alergii na určitou složku, která je v granulích obsažená. Statistka ukazuje, že touto alergií trpí každý sedmý pes. Projevuje se svěděním, padáním srsti a citlivějším zažíváním. Důvodem potravinové alergie je citlivost na některou ze složek granulí například obiloviny, které obsahují lepek jako je pšenice nebo sója, nebo na chemické konzervanty. Důležité je také vědět, že alergie se začnou projevovat až po dvou letech od konzumace nevhodných granulí. Podstatné je proto mít kvalitní hypoalergenní granule. Ty neobsahují suroviny, které spouštějí časté alergie. Zároveň se většinou jedná o "jednodušší" receptury, které jsou postaveny na jednom druhu bílkovin. Určitě je dobré vybírat granule, kde je jehněčí maso, losos, případně krůta nebo zvěřina. V případě problémových psů je lepší se vyhnout kuřecímu masu.